کتابخانه عمومی مسجد جامع دماوند

یوسف قرآن

معرفی کتاب

 

 

کتاب یوسف قرآن ، تفسیر سوره مبارکه یوسف است به دست جناب اقا ی قرائتی نوشته شده است و با این که سوره یوسف در جلد ششم تفسیر نور چاپ شده است...نویسنده هدف اصلی خود را از نوشتن این کتاب چنین بیان می دارد ''از آنجا که داستان حضرت یوسف بسیار شیرین و پرجاذبه است و برای آشنایی نسل نو با تفسیر و نکات و اشارات و لطایف قرآن ، بهترین راه را داستان های قرآن یافتم ، تصمیم گرفتم این قسمت از تفسیر نور را جداگانه چاپ کنم''
این کتاب که حجم آن بسیار کم و اندک است از طراحی ، جلد و چاپ بسیار عالی برخوردار است . این کتاب بیشتر برای نسل جوان تهیه شده است و 900 نکته و پیام برای خواننده به ارمغان می آورد که هر نکته و پیام خود گویای نکته ها و پیام های دیگر است . نویسنده کتاب اذعان دارد که جوانان پس از مطالعه این کتاب باور خواهند کرد که چگونه خداوند در دوازده صحنه قرآن داستانی را بیان کرده که هزاران نکته در آن نهفته است . مطالعه این کتاب کوچک راه خوبی برای ورود به دنیای بزرگ تفسیر است . کوتاهی و حجم اندک کتاب و کیفیت چاپ بالای آن و همچنین سادگی و راحتی تفسیر سوره مبارکه یوسف به دست محسن قرائتی برای فهم بیشتر مخاطب از امتیازات و حسن این کتاب است . به دنبال هر آیه ابتدا ترجمه سلیس و روان و بلافاصله نکته های مربوط به آن آیه می آید که گاه این نکته ها به 20 مورد و بیشتر نیز می رسد به دنبال نکات هر آیه چند پیام اخلاقی ، معرفتی و عرفانی می آید و این پیام ها راه کارها و دستورالعمل های اخلاقی و ایمانی به حساب می آیند . تمامی نکات و پیام های قرآنی جالب و قابل توجه هستند و حقیقتا نمی توان بخش یا صفحه ای از کتاب را به بخش ها یا صفحات دیگر ترجیح دارد .نثر این کتاب روان و ساده است .
گفتنی است که بنا به برخی روایات ، آموزش سوره یوسف به زنان و دختران نهی شده است ، ولی به نظر برخی صاحب نظران ، این روایات اسناد قابل اعتمادی ندارند ولی از طرفی آنچه معیار این نهی است ، طرح عشق از سوی زلیخا همسر عزیز مصر است که با بیان قرآنی ، نقطه منفی در آن وجود ندارد .
در اینجا قسمت کوتاهی از این کتاب را با هم می خوانیم:
- اذقال یوسف لابیه یا ابت انی رایت احد عشر کوکبا و الشمس والقمر رایتهم لی ساجدین .
''آنگاه که یوسف به پدر خویش گفت : ای پدر ! همانا من (در خواب) یازده ستاره با خورشید و ماه دیدم آنها را در برابر خود سجده کنان دیدم .
نکته ها : 1 ) – داستان حضرت یوسف با خوابی شروع می شود که او را بشارت می دهد و نسبت به آینده ای روشن امیدوار می سازد تا او را در مسیر تربیت الهی بردبار گرداند .
2 ) – حضرت یعقوب ، فرزند حضرت اسحاق و او نیز فرزند ابراهیم علیه السلام است یوسف و بنیامین از یک مادر و سایر برادرانش از مادر دیگری بودند.
3 ) – خواب اولیای الهی ، متفاوت است ، گاهی نیازمند تعبیر است ، مثل خواب حضرت یوسف و گاهی به تعبیر نیاز ندارد ، بلکه عین واقع است مانند خواب حضرت ابراهیم که مامور می شود تا اسماعیل را ذبح کند .
پیام ها
الف – فرزندان باید به درایت و دلسوزی پدر اعتماد و در مسائل زندگی با او مشورت کنند (قال یوسف لابیه)
ب _پدران و مادران معمولا بهترین مرجع برای حل مشکلات فرزندان هستند (یا ابت)
ج – گاهی در نوجوان ، استعدادی است که بزرگ ترها را به تواضع وا می دارد . (ساجدین)
از مشخصات دیگر کتاب :
نویسنده : محسن قرائتی
ناشر : مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن / تهران بهار 1383

 

 

عناوین آخرین یادداشت ها
آرشیو
معرفی کتاب
معرفی کتابخانه مسجد جامع دماوند


:پیشنهاد کتاب
کتاب ارتباطات انسانی


کتاب منزلت عقل در هندسه ی معرفت دینی


کتاب شازده کوچولو


کتاب در محضر آیت ا...العضمی بهجت


کتاب( در محضر علامه طباطبایی )


کتاب زن در آینه جمال و جلال


کتاب مسجد وتاثیرات علمی واجتماعی در جامعه اسلامی از آغاز اسلام تا پایان


کتاب یوسف قرآنتعداد بازدیدکنندگان : 19643