کتابخانه عمومی مسجد جامع دماوند

زن در آینه جمال و جلالکتاب زن در آینه جمال و جلال نوشته آیت الله عبدالله جوادی آملی با تحقیق محمد عبدالمنعم خاقانی و کوشش خلیل عصامی به عربی بازگردان شد.


این کتاب که برای نخستین بار در سال 1370 به فارسی منتشر و تاکنون هجده بار تجدید چاپ شده است به بررسی این حقیقت وتحلیل این واقعیت می پردازد که انقلاب شکوهمند اسلامى ایران که هزارها تجربه را در درون خود نهفته دارد، حرکت زنان ونهضت مؤثر آنها در میدان هاى مختلف فرهنگى، اجتماعى، سیاسى و علمى را به عنوان یکى از بهترین شاخص هاى انقلاب عظیم اسلامى ما اعلام داشته و مسیر تعالى وشکوفایى جامعه را در پرتو حرکت خردمندانه وسیر هوشیارانه زنان جامعه اسلامى معرفى مى کند. لیکن باید از این تجربه بهره گرفته ضمن حفظ وترمیم، آن را بالنده نگه داشت.


کتاب حاضر مجموعه درس هایى است که استاد مؤلف در مرکز دینى وفرهنگى جامعة الزهراى قم در بین دانش پژوهان آن مرکز داشته ومورد مطالعه ومداقه قرار داده شده است، مطالب این کتاب ارزشمند را مى توان به پنج بخش تقسیم کرد؛ بخش اول مقدمه اى مبسوط، عقلى واستوار است که دربرگیرنده اساس واصول حاکم در این کتاب بوده ونقش راهنماى این مجموعه را به عهده دارد.


بخش دوم شناسایى ومعرفى زن در کتاب الهى قرآن مجید است. گرچه در آغاز آن بیان شده که منظور بررسى این حقیقت از دیدگاه قرآن وعترت است. موضوعاتی چون حقیقت انسان، کمال انسان، عدم تأثیر ذکورت و انوثت در دستیابی به ارزش‌ها، ملائک جلوه‌ای از روح، زنان با فضیلت در قرآن در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است.


بخش سوم که با عنوان زن در عرفان است، بررسى شخصیت زن از دیدگاه عرفان ناب اسلامى و عرفایى که در دامان اسلام پرورش یافته وسخنانى بار یافته از قرآن و وحى دارند مى باشند. عناوین آمده در این بخش، معیار سلوک، انسان و مقام خلافت، مهر و قهر، نمونه‌هایی از زنان عارف و زن در نگاه عارفان نام دارد.


در بخش چهارم هویت زن از دیدگاه برهان توسط عقل پیوسته با وحى ونه گسسته از آن تشریح مى شود. در پاره ای از این بخش باعنوان سر تفاوت مرد و زن می‌خوانیم: «بررسی وظایف مشترک زن و مرد نشان خواهد داد که خطوط جامع تعلیم و تزکیه که مهم‌ترین رسالت انبیا است، در آنها حضور دارد و نیز بررسی وظایف خاص هر یک از دو صنف مزبور نشان خواهد داد که وظایف اختصاصی هر یک به منزله شرح همان متن جامع و مشترک است و هرگز مباین با آن نیست؛ پس اگر برخی از اوصاف، مانند عاطفه در زن جلوه بیشتری دارد، نه مباین با تجرد روح او، نه منافی با هدف مشترک و نه موجب کاهش جنبه عقلی و عملی اوست


زن و تصدی امور اجرایی، زن و استقلال یا وابستگی زن و مدیریت خانواده، نقص عقل و دین زنان، زن و دیه متفاوت، حجاب؛ حق الهی، نماز قضای پدر و مادر و انتساب سیادت از جمله شبهات مطرح شده در فصل پایانی این کتاب است.


کتاب زن در آیینه جلال و جمال در جهت احیا و ترویج این تفکر ناب و اصیل اسلامی است؛ شناخت و تحقق چنین تفکری، زمینه هر نوع انحراف و تحریف را، چه در معرفی مقام و منزلت زن و چه در جایگاه استفاده ابزاری و تبلغاتی از او منتفی می‌سازد.


بازگردان عربی کتاب زن در آینه جمال و جلال نوشته آیت الله عبدالله جوادی آملی با تحقیق محمد عبدالمنعم خاقانی و کوشش خلیل عصامی برای نخستین بار در سال جاری در 586 صفحه و با شمارگان دو هزار نسخه از سوی انتشارات اسرا منتشر شده است

عناوین آخرین یادداشت ها
آرشیو
معرفی کتاب
معرفی کتابخانه مسجد جامع دماوند


:پیشنهاد کتاب
کتاب ارتباطات انسانی


کتاب منزلت عقل در هندسه ی معرفت دینی


کتاب شازده کوچولو


کتاب در محضر آیت ا...العضمی بهجت


کتاب( در محضر علامه طباطبایی )


کتاب زن در آینه جمال و جلال


کتاب مسجد وتاثیرات علمی واجتماعی در جامعه اسلامی از آغاز اسلام تا پایان


کتاب یوسف قرآنتعداد بازدیدکنندگان : 19643